Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan şarap güzellemesi

Ana Sayfa » DÜNYA » Fransa Cumhurbaşkanı Macron’dan şarap güzellemesi
Paylaş
Tarih : 23 Şubat 2018 - 18:39

Fransa’da sağlık bakanının şarabı diğer alkol türleri kadar sağlığa zararlı ilan eden açıklaması, Fransa’da tartışmalara neden oldu. Tartışmalara Cumhurbaşkanı Macron’da katıldı.

Fransa’da yeni alkol düzenlemesi tartışmaları yapılırken Sağlık Bakanı Agnes Buzyn’in açıklaması ortalığı karıştırdı. Fransa’nın adeta milli içeceği olan şaraba gelen eleştiri, Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u bile kızdırdı.

Macron,  “Şaraba laf söyletmem, günde iki kez içiyorum” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan şarap güzellemesi

“DÜZENLEMEYE İZİN VERMEM”

”Şarap endüstrisi insanları şarabın diğer alkollü içkilerden farklı olduğuna, hatta sağlığı olumlu yönde etkilediğine inandırıyor. Oysa şarap içmenin bira, votka, viski içmekten bir farkının bulunmadığı bilimsel olarak kanıtlandı” diyen Sağlık Bakanı Buzyn, tüm Fransızların eleştiri oklarının hedefi oldu.

Özellikle Macron’un da eleştirdiği Buzyn’e Cumhurbaşkanı, geleneksel Fransız içkisinden günde iki kez içtiğini belirtirken, şarabın diğer kuvvetli alkol türleriyle aynı kefeye konmasına ve alkol-tütün yasasını daha sıkılaştıran değişikler yapılmasına izin vermeyeceğini duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'dan şarap güzellemesi

DAHA BÜYÜK TEHLİKE: AZ ŞARAP İÇMEK

Sağlık Bakanı’nın açıklamasına yönelik Macron’un tepkisi bununla da sınırlı kalmadı. Macron “Tüm toplumun sağlığı devasa bir tehditle karşı karşıya” diyerek gençlerin gitgide daha az şarap, ama daha çok kuvvetli alkol ya da bira içtiğinden yakındı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Diyarbakır şehidi uğurlandı

Diyarbakır Dicle’de teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Fatih Uysal memleketi Antalya’da toprağa verildi. Diyarbakır’ın

YPG sivillerin Afrin’den çıkışını hendeklerle engelliyor

İHA’lar YPG’nin Afrin’den çıkmak isteyen sivil halkı engellediği anları ve sivillerin hendek kazmaya çalışan dozerlere müdahale

Şehit babası: Oğlumla gurur duyuyorum

Kur’an-ı Kerim’e tuzaklanmış el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu şehit düşen Orhan Sürmen’in babası, “Kalleşlik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz